Projecten (actueel)
 
 
OMO-Kenniscentrum, projecten tijdens schooljaar 2009-2010
 
2College (Tilburg): ‘OMOpedia’
Het project ‘OMOpedia’ wordt uitgevoerd door 2College, in samenwerking met OMO Scholengroep Bergen op Zoom en het Rythovius College. Dit project loopt voor het tweede jaar. Na het opzetten van een digitale omgeving is gestart met het vullen van een digitale encyclopedie. Deze wiki richt zich op leerlingen van het vmbo en is vooralsnog bestemd voor de mens- en maatschappijvakken binnen deze onderwijssoort. Daarnaast worden binnen het project digitale leermiddelen ontwikkeld voor deze leerlingen en de genoemde vakken. De materialen van het project hebben een standaard (scorm) die het mogelijk maakt om ze te gebruiken op de meest gebruikte Elektronische leeromgevingen (ELO’s). 
 
Dit jaar wordt aan de ingezette ontwikkeling een vervolg gegeven. Tevens staat er een miniconferentie gepland om het belang van gezamenlijk ontwikkelen van digitaal lesmateriaal te benadrukken. Verder wordt er een plan van aanpak ontwikkeld om de digitale werkplaats in de OMO infrastructuur in te passen, zodat de materialen voor alle docenten beschikbaar komen. OMOpedia gaat zich - op termijn - ontwikkelen tot een digitale werkplaats voor docenten waar digitaal lesmateriaal kan worden geplaatst, maar ook digitaal lesmateriaal kan worden gevonden. Mocht u interesse hebben in de inhoud of willen deelnemen aan dit project dan kunt u contact opnemen met de projectleider Ed van Delft. E-mail: delft.e@2college.nl.
 
Pleincollege Sint-Joris (Eindhoven) en Sondervick College (Veldhoven): ‘Wiskunde’
Het project ‘Wiskunde’ is gericht op het ontwikkelen en bevorderen van het gebruik van digitaal lesmateriaal. In het afgelopen jaar is gestart met de voorbereiding van dit project, dat in samenwerking met Noordhoff Uitgeverijen voor het vak wiskunde wordt ontwikkeld. De bestaande wiskundemethoden van deze uitgeverijen vormen de inhoudelijke basis van dit project. Deze zijn digitaal bewerkt en voorzien van visuele graphics, die onder meer het ruimtelijk inzicht van de leerlingen versterken. 
 
Het project biedt verder de mogelijkheid voor de leraar om het lesmateriaal naar eigen inzicht te selecteren en te arrangeren. Het project kan gezien worden als een pilot en richt zich op het optimaliseren van het lesmateriaal en het inschatten van de behoeftes van de docenten om het gebruik van digitaal lesmateriaal in de onderwijspraktijk vlekkeloos te laten verlopen. Voor informatie kunt u contact opnemen met Marwane Foujay (m.foujay@sghetplein.nl) of Yvan Bodet (ybodet@sondervick.nl). 
 
Pleincollege Sint-Joris – Pleinschool Helder (Eindhoven): ‘Scholing op de werkvloer’
Volledige titel project: ‘Scholing op de werkvloer voor docenten in het omgaan met leerlingen met ASS Pleinschool Helder’. Scholing van externe partners richt zich met name op het vergroten van theoretische kennis. Pleinschool Helder, een school van Pleincollege Sint-Joris te Eindhoven, gaat de mogelijkheid verkennen om docenten in de praktijk ervaring op te laten doen met het werken met deze doelgroep. De opgebouwde expertise van Pleinschool Helder wordt zodoende doorgegeven aan leraren van andere scholen. Mocht u belangstelling hebben voor dit project of deel willen nemen aan de scholing, die in de tweede helft van het schooljaar van start gaat, dan kunt u contact opnemen met de projectleider mevrouw Liesbeth van Vugt. Zij is te bereiken via l.vanvugt@sghetplein.nl
 
Duhamel College (’s-Hertogenbosch): ‘Integrale benadering van de schoolloopbaan van de leerling van basisonderwijs via vmbo naar mbo’
Dit project richt zich op een integrale benadering van de schoolloopbaan van een leerling. Bij het project wordt de leerling centraal gesteld. Een persoonlijke benadering verkleint de kans op voortijdig schoolverlaten. Nevenschikkende doelstelling is een imagoverbetering van het vmbo voor de sectoren techniek en zorg en welzijn. In samenwerking met brancheorganisaties en bedrijven uit de sector techniek en zorg en welzijn, het basisonderwijs, het ROC en Techxperience wordt dit project vorm gegeven. Het project heeft een looptijd van twee jaar. Informatie hierover is verkrijgbaar bij de heer Ad Machielse (a.machielse@duhamelcollege.nl).
 
Maaslandcollege (Oss): ‘Connect’
Nederland is een klein land en het Nederlands is een taal die weinig mensen beheersen. Het spreken van een of meerdere moderne vreemde talen is voor de Nederlander een ‘must’. Tweetalig onderwijs (tto) levert hieraan een intensieve bijdrage. Scholen van Ons Middelbaar Onderwijs bieden tto aan en ontwikkelen lesmateriaal.
Gedurende de afgelopen twee jaar loopt op het Osse Maaslandcollege het project ‘Connect’. In het afgelopen schooljaar is het reeds ontwikkelde lesmateriaal gepresenteerd. Het kernteam tto gaat het komende jaar de ontwikkeling van Connect, ingezet in het schooljaar 2007-2008, verder uitbreiden en verfijnen. Er wordt gestart met de ontwikkeling voor de bovenbouw, daarnaast vraagt de ontwikkeling van een aantal vakken aandacht. Het materiaal is webbased. De algemene doelstelling is een verkenning uitvoeren naar de mogelijkheid om het Middle Years Programme van het International Baccalaureate in te voeren. Mocht u interesse hebben in het lesmateriaal of verdere informatie willen over het project dan kunt u contact opnemen met mevrouw Maria Michels, e-mailadres: m.michels@maaslandcollege.nl.
 
Sint-Odulphuslyceum (Tilburg): ‘Chinees’
De invloed van China in de wereld neemt toe. Kennis van de Chinese taal en het kennismaken met de vele uitingen van de Chinese cultuur wordt belangrijker. Het Sint-Odulphuslyceum, in samenwerking met Theresialyceum beide te Tilburg en Pleincollege Eckart in Eindhoven, ontwikkelen een plan om zicht te krijgen op de mogelijkheden van Chinees in het vo. Het ontwikkelen van een leerplan en lessenplan voor een toekomstig keuzevak Chinees in de bovenbouw van het vwo is zijn tweede jaar ingegaan. De ontwikkelaars beginnen duidelijkheid te krijgen of in de toekomst het vak verder uitgebreid kan worden in de bovenbouw en uiteindelijk in het curriculum van de school kan worden opgenomen. Projectleider is de heer Wim Weel, te bereiken via wweel@odulphus.nl.
 
Sint-Odulphuslyceum (Tilburg): ‘ERK’
Een verbinding tussen twee ontwikkelingen, digitalisering en mondialisering, wordt gelegd binnen het project ‘ERK’. Het Sint-Odulphuslyceum, het Theresialyceum en De Nieuwste School, alle uit Tilburg, beogen door digitaal-didactische vernieuwingen een zo hoog mogelijk niveau binnen het Europees Referentiekader (ERK-plus) te realiseren. Ontwikkeling van plusprogramma’s voor de havo- en vwo top resulterend in een Europese Taaldiploma (vgl. Delf scolaire/Goethe/ Cambridge-niveau) is de inzet. Daarnaast wordt de invoering van een digitaal taalportfolio gerealiseerd. Passend in de gedachte van de Academische Scholen wordt het project gevolgd door het Ruud de Moor Centrum (RMC) van de Open Universiteit. Het RMC stelt naast de onderzoekscapaciteit kennis op het gebied van e-learning en e-didactiek ter beschikking. Het project is vorig jaar van start gegaan en heeft een looptijd van drie jaar. Voor informatie kunt u contact opnemen met mevrouw Annet Meinen, e-mailadres: ameinen@odulphus.nl.